Annonce
TV | Nyheder

'Toppen af poppen' vender retur til skærmen: Her er deltagerne

AfRedaktionen
12. september 2025
'Toppen af poppen' blev første gang sendt i 2011, men i sommeren 2024 løb programmet ind i hård kritik for at have et sexistisk arbejdsmiljø
'Toppen af poppen' blev første gang sendt i 2011, men i sommeren 2024 løb programmet ind i hård kritik for at have et sexistisk arbejdsmiljø / Foto: Per Arnesen / TV 2
Annonce

Del artikel

TV 2's populære musikprogram har tidligere været anklaget for at have et sexistisk arbejdsmiljø.

Efter halvandet års pause er musikprogrammet 'Toppen af poppen', hvor kendte musikprofiler fortolker hinandens sange, tilbage på skærmen næste år. Det skriver TV 2 i en pressemeddelelse.

Den nye sæson får et stærkt hold af kendte navne, der ikke tidligere har medvirket i programmet, som Tina Dickow, Pil, Asger Guldimund og Nikolaj Manuel Vonsild – forsanger i When Saints Go Machine. To af deltagerne har tidligere været med. Det gælder Lis Sørensen og Burhan G.

– Årets hold består af kendte og afholdte artister, der alle har sat deres aftryk på den danske musikscene på hver deres måde. Og så har vi i år inviteret Lis Sørensen og Burhan G, som har været med før, og som begge har et imponerende sangkatalog bag sig, som vi slet ikke er færdige med at udforske i 'Toppen af poppen'-regi, siger Dorte Borregaard, underholdningsredaktør på TV 2, i meddelelsen.

'Toppen af poppen' blev første gang sendt i 2011, men i sommeren 2024 løb programmet ind i hård kritik for at have et sexistisk arbejdsmiljø. Det stod nogle af programmets kvindeligere kunstnere som Katinka Bjerregaard og Mathilde Falch frem og fortalte om i DR-dokumentaren 'Sexisme i musikbranchen', der også omhandlede sexisme i andre dele af branchen.

Annonce

Anklagerne rettede sig mod trommeslageren i programmets faste band 'The Antonelli Orchestra' Claes Antonsen. Han undskyldte kort efter premieren på dokumentaren i et Facebook-opslag, at han i mange år har udvist grænseoverskridende og sexistisk adfærd i programmet.

– Jeg har alt for sent forstået, hvor ulykkelige kvinderne blev, og at mit sprog og min adfærd også har fået kvinderne til at føle, at de mistede deres kunstneriske faglighed og kun blev bedømt på deres udseende, skrev han blandt andet i opslaget fra 2024, ifølge TV2.dk.

Annonce

Det fik efterfølgende bl.a. rapperen Tessa til at aflyse en koncert med 'The Antonelli Orchestera'.

Både produktionsselskabet bag programmet, Mastiff, samt TV 2 selv, har siden undersøgt anklagerne i forhold til programmet.

Efter et nødvendigt "kulturarbejde", som TV 2 omtaler det i meddelelsen, er progammet altså nu klar til at vende retur med et nyt hold af musikere.

Bandet i 'Toppen af poppen' er det nyetablerede 'Pop Kollektivet' ledet af Poul Reimann, der bidrager med både keyboard og vokal. Bandets øvrige medlemmer er Sarah Ziebe på trommer, Jonas Krag på guitar og Christian Douglas på bas, mens vokal og percussion bliver varetaget af Emilie Espichicoque og Caroline Franceska.

Annonce

Den forventede premiere på den nye sæson af 'Toppen af poppen' er i foråret 2026.

Denne gang finder optagelserne sted ved Anneberg Kulturpark i Odsherred.

Vil du lytte til Vi Elsker Serier? Så lyt til vores podcast 'Det, vi elsker', hvor vi en gang om ugen dykker ned i de største nyheder fra kulturens verden. Du kan lytte til podcasten i appen Ally, i Apples podcast-app eller på Spotify:

Annonce

Del artikel

Læs mere omTV 2musik

Andre TV | Nyheder

Annonce