Film | Nyheder

Æblet falder ikke langt fra stammen. Kan du se, hvem hun er datter af?

AfRose Maria Behavý
2. december 2024
Apple Martin
Foto: KCS Presse / MEGA

Del artikel

Det er af en eller anden grund altid interessant at se, hvordan de kendtes børn ser ud.

Mens vi har haft blikket stift rettet mod kendte døtre som Iris Law, Lila Moss, Suri Cruise og Ava Phillippe, har vi (næsten) glemt kendisdatteren over dem alle, Apple Martin.

Måske fordi hun indtil nu – trods sine kanonkendte forældre – har levet lidt under radaren og ude af rampelyset, og holder sine sociale medier private – meget ulig andre børn af kendte.

Men det er måske ved at ændre sig. Apple Martin, der er datter af skuespiller og Oscar-vinder Gwyneth Paltrow og Coldplay-forsangeren Chris Martin er nemlig netop i en alder af ’debuteret’, altså blevet præsenteret for den voksne del af det ’finere’ samfund til det pompøse 'Le Bals des Débutantes' i Paris.

Debutantballet er en gammel tradition, som stadig til en vis grad holdes i hævd i nogle kredse særligt i USA, og som mange sikkert bedst kender fra populærkulturen, hvor man ser unge piger i hvide balkjoler og tiaraer danse i kvadrilles og eskorteres af unge mænd eller deres fædre i kjole og hvidt. Traditionen har både været vist i serier som ’The O.C’, ’Gilmore Girls’ og ’Gossip Girl’.

Og traditionen lever også i Paris, hvor Apple Martin gjorde sin debut, og dermed måske markerede et nyt kapitel i sit liv, med lidt mere bevågenhed udefra.

Til debuten var hun iført en himmelblå haute couture-kjole fra Maison Valentino, som ifølge Vogue har taget hele 750 timer at sy.

Det vidner altså om, at æblet ikke falder langt fra stammen, og at den unge Apple har arvet sin mors sans for finesse. Gwyneth Paltrow er primært kendt fra sine roller i Shakespeare in Love og The Talented Mr. Ripley og derudover har hun sit eget livsstilsbrand, Goop.

Hun gjorde sig desuden bemærket i 2022 under en noget bizar retssag, hvor hendes outfits i retten trak flere overskrifter end retssagen selv.

Paltrow er desuden kendt for hver morgen at lave en smoothie med ingredienser, der beløber sig i over 1.000 kr. pr. smoothie – og når man har fået det ind med modermælken, er det jo ikke så fjernt at vælge en kjole, der tager 750 timer at sy. Det er 31,25 dages syning non-stop.

Paltrow, Chris Martin og broderen Moses deltog også i Apples debutantbal. De var alle iklædt Valentino.

Vil du lytte til Vi Elsker Serier? Så lyt til vores podcast 'Det, vi elsker', hvor vi en gang om ugen dykker ned i de største nyheder fra kulturens verden. Du kan lytte til podcasten i appen Ally, i Apples podcast-app eller på Spotify:

Del artikel

Læs mere omHollywood

Andre Film | Nyheder