Serier | Guides

5 serier fra Dplay, der er stærkt vanedannende! + rabatkode til Dplay

AfBuster Kristensen
22. december 2020
Foto: Eleanor Worthington-Cox, Nikolai Lie Kaas/Britannia/Dplay

Del artikel

Vi giver vores bud på, hvilke serier fra Dplay du bør binge i din juleferie.


har

Hvis du til gengæld er til den mere sandsynlige hverdagsdramatik – det kunne jo for eksempel være på en lækker strand, hvor alt kører indtil din ekskæreste pludselig dukker op i bar mave med en Mokai – ja, så er det Dplays reality-serier du skal dykke ned i!

Der er altså masser af godter at hente i Dplays arkiver, og vi har dykket helt ned og fundet fem stærkt vanedannende serier frem til din juleferie!

Britannia


Game of Thrones,Vikings

Hvis du så ovenikøbet har en historisk interesse men også synes dramaturgien er vigtigere end facts, så er Britannia helt sikkert noget for dig!

Britannia foregår i år 43 evt. Den romerske hær, under ledelse af general Aulus Plautius, vender tilbage til de britiske øer, der er beboet af keltiske folkeslag. De forskellige keltiske stammers krigsliderlige magteliter ligger i forvejen i konflikt med hinanden og gør på den måde romernes invasion til en let sag, mens øernes jævne bønder og håndværkere forsøger at få livet til at hænge sammen. Alt imens forsøger den religiøse stands mystiske druidepræster at udøve deres magt og indflydelse over øernes folk.

LÆS OGSÅ: Dplay skifter navn til discovery+

Tag ikke fejl, Britannia er en fantasy-serie! Den står på sex, slåskamp og stoffer. Krydr det lidt mystik og magi, bl.a. frembragt af vores egen Nikolaj Lie Kaas i rollen som den udstødte (men virkelig sjove) druideaspirant Divis.

Naked and Afraid


Alene i vildmarken

I Naked and Afraid er konceptet nogenlunde det samme. Nogle outdoor-typer skal klare sig på egen hånd i naturen uden hjælpemidler, mens de prøver at overbevise seerne om, at det er vildt nødvendigt for dem, fordi … noget med selvudvikling.

Men! I Naked and Afraid er den norske skovsøs bredder skiftet ud med junglen i Nicaragua, Serengeti i Afrika eller Sydamerikas regnskove. Og med det lille ekstra tvist at deltagerne ikke har en trevl på kroppen og gerne må have kontakt til de andre deltagere.

Robinson møder Alene i vildmarken møder et teambuilding-kursus hos Carl Mar – og det kan der jo nærmest kun komme et fantastisk overlevelsesprogram ud af.

Alaska-tema!


Staten er beboet af en flok barske, hårdføre mennesker, der til stadighed kæmper mod naturens luner eller mod ensomheden i den tyndest befolkede stat i USA. Du kan bl.a. følge Kilcher-familiens liv i de ekstreme omgivelser, hvor bjørneangreb og livsfarlige vintre er en del af hverdagen for den lille landsmandsfamilie i Alaska: The Last Froniter. Du kan også følge guldfeberens nyeste generationer i Alaska Gold Diggers eller tage med til de kæmpestore skove og gå på jagt efter mytiske skabninger i Alaska Monsters.

Vi kan ikke sige det nok: grav dig ned i Alaska, der er stadig masser guld at finde!

Forbrydelser der rystede Danmark


Forbrydelser der rystede Danmark

LÆS OGSÅ: Anbefalinger: 3 gode serier du bør se i december

Serien gennemgår de uhyggeligste og mest modbydelige sager, men den gør det med respekt for sagernes karakterer og for ofrene. I hvert afsnit gennemgår serien en sag, der fortælles gennem ofrene selv, de pårørende, efterforskere og vidner. Forbrydelser der rystede Danmark formår at gøre fortællingerne indlevende og empatiske uden at virke hverken udstillende eller hungrende efter at tilfredsstille et umætteligt true crime-publikum.

Det her er true crime-serien, du kan se med god samvittighed!

AGF – mellem håb og håbløshed


AGF-fans ved garanteret præcis, hvad vi mener. Det har nemlig i flere årtier virket som en evig rutsjebanetur at være AGF-fan, og alligevel er Århus-klubbens fans blandt landets klart mest trofaste og dedikerede.

Dokumentaren AGF – mellem håb og håbløshed følger klubbens cheftræner David Nielsen, fra han blev udnævnt i 2016. Nielsen har selv har haft et liv og en karriere med store udsving, og nu står han over for den nærmest umulige opgave at genoplive den falmede storklub fra Østjyllands hovedstad, hvor bestyrelse, ledelse, spillere og fans hungrer efter bare en snert af fortidens succes.

Du må selv se dokumentaren for at finde ud af, hvordan projektet Nielsen klarer den, men vi kan godt afsløre, at (som med alt andet i AGF) er der ikke noget, der er nemt! Og kom så, de hvii’e!

Dplay samler en masse programmer fra nogle af Danmarks mest populære tv-kanaler. Dplay er særligt førende, når det kommer til true crime, hvor du finder masser spændende dokumentarer både fra Danmark og udlandet. Du kan også se en masse sport, heriblandt udvalgte landskampe. Og så har Dplay, ikke mindst, de vildeste, skøreste og mest populære reality-programmer.

Køb et Dplay-abonnement, og brug koden VIELSKERSERIER. På den måde får du første måned helt gratis, og så er du ellers klar til at streame løs i din juleferie!

LÆS OGSÅ: Nye serier og sæsoner på HBO Nordic i december

Lyt nu: Podcast anbefalinger på Dplay

Del artikel

Læs mere omDplay

Andre Serier | Guides

Mest læste