Serier | Nyheder

Robert Prisen 2023: Følg med i prisuddelingen via livestream her

Af
Carina Nørgaard Schou
3. februar 2023
Robert Prisen 2023
Årets Robert Priser bliver uddelt lørdag 4. februar 2023. Her er det sidste års vinder i kategorien 'Årets tv-serie', Netflix-serien 'Kastanjemanden' / Foto: Claus Bech / Ritzau Scanpix

Del artikel

Lørdag 4. februar 2023 uddeler FilmAkademiet de eftertragtede Robert-statuetter til årets bedste danske film og serier. Vi Elsker Serier sender live fra prisuddelingen.

Følg med i uddelingen af årets Robert Priser, når Vi Elsker Serier sender livestream fra Tivoli Hotel og Congress Center lørdag 4. februar 2023 kl. 18:30-22.

Her skal de nominerede dyste i 29 kategorier, og vinderne af statuetterne, der er formskabt af Robert Jacobsen, vælges af 2.300 medlemmer i FilmAkademiet, der også har stået for nomineringerne.

Årets store pris i seriesammenhæng er prisen for 'Årets tv-serie', og her skal vinderens findes blandt Borgen - Riget, magten og æren, Carmen Curlers, Dag & nat, Drømmeren - Karen Blixen bliver til og Riget Exodus.

Og i kategorien 'Årets korte tv-serie' bliver det spændende at se, om det bliver Bad Bitch, Doggystyle sæson 3, Klovn - Senfølger, sæson 9, Orkestret eller Skruk, der løber med prisen.

Årets danske spillefilm

  • Du som er i himlen / MOTOR, Producere: Lise Orheim Stender & Jesper Morthorst, Instr.: Tea Lindeburg, Manuskript: Tea Lindeburg
  • Holy Spider / Profile Pictures, Producere: Jacob Jarek & Sol Bondy, Instr.: Ali Abbasi, Manuskript: Ali Abbasi & Afshin Kamran Bahrami
  • Krysantemum / Hyæne Film, Producer: Daniel Mühlendorph, Instr.: Christian Bengtson, Manuskript: Christian Bengtson
  • Rose / Nordisk Film Production, Producer: Thomas Heinesen, Instr.: Niels Arden Oplev, Manuskript: Niels Arden Oplev
  • Speak No Evil / Profile Pictures, Producer: Jacob Jarek, Instr.: Christian Tafdrup, Manuskript: Christian Tafdrup & Mads Tafdrup
  • Vanskabte land / Snowglobe, Producere: Katrin Pors, Eva Jakobsen & Mikkel Jersin, Instr.: Hlynur Pálmason, Manuskript: Hlynur Pálmason

Årets børne- og ungdomsfilm

  • Intet / Film&Lydholm & Komplizen Film, Producer: Thomas Lydholm, Instr.: Trine Piil & Seamus McNally, Manuskript: Trine Piil
  • Julemandens datter 3 - Den magiske tidsmaskine / Deluca Film, Producer: Morten Rasmussen, Instr.: Christian Dyekjær, Manuskript: Erik Peitersen
  • Lille Allan - Den menneskelige antenne / Nordisk Film Production & Wil Film, Producere: Thomas Heinesen & Trine Heidegaard, Instr.: Amalie Næsby Fick, Manuskript: Amalie Næsby Fick & Thomas Porsager
  • Mugge og hans mærkelige hjerne / New Creations & Zentropa Entertainments, Producere: Julie Lind-Holm & Jonas Bagger, Instr.: Mikael Wulff & Anders Morgenthaler, Manuskript: Mikael Wulff & Pernille Bønløkke Toustrup
  • Robotbror / Nimbus Film, Producer: Jasmine Hermann Naghizadeh, Instr.: Frederik Nørgaard, Manuskript: Frederik Nørgaard
  • Smuk / SF Studios Production ApS, Producer: Marcella Dichmann, Instr.: Tilde Harkamp, Manuskript: Line Mørkeby

Årets instruktør

  • Ali Abbasi / Holy Spider
  • Christian Tafdrup / Speak No Evil
  • Frelle Petersen / Resten af livet
  • Hlynur Pálmason / Vanskabte land
  • Niels Arden Oplev / Rose
  • Tea Lindeburg / Du som er i himlen

Årets originale manuskript

  • Ali Abbasi & Afshin Kamran Bahrami / Holy Spider
  • Christian Bengtson / Krysantemum
  • Christian Tafdrup & Mads Tafdrup / Speak No Evil
  • Frelle Petersen / Resten af livet
  • Hlynur Pálmason / Vanskabte land
  • Niels Arden Oplev / Rose

Årets adapterede manuskript

  • Amalie Næsby Fick & Thomas Porsager / Lille Allan - Den menneskelige antenne
  • Frederik Nørgaard / Robotbror
  • Maren Louise Käehne & Annette K Olesen / Ingen kender dagen
  • Mikael Wulff & Pernille Bønløkke Toustrup / Mugge og hans mærkelige hjerne
  • Tea Lindeburg / Du som er i himlen
  • Trine Piil / Intet

Årets kvindelige hovedrolle

  • Flora Ofelia Hofmann Lindahl / Du som er i himlen
  • Josephine Park / Natten har øjne
  • Sidsel Siem Koch / Speak No Evil
  • Sofie Gråbøl / Rose
  • Vic Carmen Sonne / Vanskabte land
  • Zar Amir Ebrahimi / Holy Spider

Årets mandlige hovedrolle

  • Anders W. Berthelsen / Bamse
  • Elliott Crosset Hove / Vanskabte land
  • Mehdi Bajestani / Holy Spider
  • Morten Burian / Speak No Evil
  • Morten Hee Andersen / Krysantemum
  • Ole Sørensen / Resten af livet

Årets kvindelige birolle

  • Alice Rahimi / Holy Spider
  • Christine Albeck Børge / Ønskebarn
  • Forouzan Jamshidnejad / Holy Spider
  • Ida Cæcilie Rasmussen / Du som er i himlen
  • Johanne Louise Schmidt / Bamse
  • Lene Maria Christensen / Rose

Årets mandlige birolle

  • Arash Ashtiani / Holy Spider
  • David Dencik / Natten har øjne
  • Fedja van Huêt / Speak No Evil
  • Henrik Birch / Bamse
  • Henrik Birch / Krysantemum
  • Jacob Lohmann / Vanskabte land

Årets scenograf

  • Heidi Plugge / Bamse
  • Jesper Clausen / Du som er i himlen
  • Josefine Else Larsen / Krysantemum
  • Knirke Madelung / Rose
  • Lina Nordqvist / Holy Spider
  • Sabine Hviid / Speak No Evil

Årets fotograf

  • David Bauer / Krysantemum
  • Jørgen Johansson / Bamse
  • Marcel Zyskind / Du som er i himlen
  • Maria von Hausswolff / Vanskabte land
  • Nadim Carlsen / Holy Spider
  • Sine Vadstrup Brooker / Ønskebarn

Årets kostumedesigner

  • Grith Holm Deleuran / De forbandede år 2
  • Hanadi Khurma / Holy Spider
  • Manon Rasmussen / Bamse
  • Nina Grønlund / Du som er i himlen
  • Nina Grønlund / Vanskabte land
  • Rebecca Richmond / Resten af livet

Årets sminkør

  • Anita Anderson & Morten Jacobsen / Bamse
  • Christina Dahlin / Du som er i himlen
  • Farah Jadaane / Holy Spider
  • Katrine Tersgov / Vanskabte land
  • Robert Stouthamer / Speak No Evil
  • Tina Helmark & Charlotte Hertz / Hvidstengruppen - De efterladte

Årets klipper

  • Anne Østerud & Lars Therkelsen / Rose
  • Julius Krebs Damsbo / Vanskabte land
  • Martin Schade / Bamse
  • Nicolaj Monberg / Speak No Evil
  • Olivia Neergaard-Holm / Holy Spider
  • Åsa Mossberg / Du som er i himlen

Årets sounddesigner

  • Andreas Sandborg / Krysantemum
  • Kristian Selin Eidnes Andersen / Bamse
  • Marco Vermaas / Speak No Evil
  • Peter Albrechtsen / Du som er i himlen
  • Peter Albrechtsen & Heikki Kossi / Et hus af splinter
  • Rasmus Winther Jensen / Holy Spider

Årets score

  • Ida Duelund & Maria Jagd / Ønskebarn
  • Johan Carøe / Natten har øjne
  • Kaspar Kaae / Krysantemum
  • Martin Dirkov / Holy Spider
  • Sune "Køter" Kølster / Speak No Evil
  • Uno Helmersson / Et hus af splinter

Årets originale sang

  • 'All The Things We Do' - Mads Langer, Komp.: Mads Langer, Sune Rose Wagner & Grace Tither / Lykkelige omstændigheder
  • 'En drømmer mere' - Annika Aakjær, Komp.: Annika Aakjær & Aske Bode / Esthers orkester
  • 'Mig der kalder' - Fyr og Flamme, Komp.: Laurits Emanuel / Lille Allan - Den menneskelige antenne

Årets visuelle effekter

  • Alexander Schepelern / Krysantemum
  • Esben Syberg / Du som er i himlen
  • Jonas Ussing, Stine Sørensen & Dagmara Kaczmarek / Julemandens datter 3 - Den magiske tidsmaskine
  • Martin Madsen / Hvidstengruppen - De efterladte
  • Peter Hjorth / Holy Spider
  • Peter Hjorth & Hummer Højmark / De forbandede år 2

Årets dokumentarfilm

  • Et hus af splinter / Final Cut For Real, Producer: Monica Hellström, Instr.: Simon Lereng Wilmont
  • Into the Ice / Hansen & Pedersen, Producer: Malene Flindt Pedersen, Instr.: Lars Henrik Ostenfeld
  • Mr. Graversen / Made in Copenhagen, Producer: Mathilde Hvid Lippmann, Instr.: Michael Graversen
  • Siunissaq - Det sidste menneske / Tambo Film & Kran Film, Producere: Rikke Tambo Andersen & Rie Hougaard, Instr.: Ivalo Frank
  • The Lost Leonardo / Elk Film, Producer: Andreas Dalsgaard & Christoph Jörg, Instr.: Andreas Koefoed

Årets kortfilm: Fiktion / Animation

  • Katastrofer / Den Danske Filmskole, Producer: Asser Bo Paludan, Instr.: Tone Ottilie
  • Nest / Snowglobe, Producere: Eva Jakobsen, Mikkel Jersin & Katrin Pors, Instr.: Hlynur Pálmason
  • Hungud / Beofilm, Producere: Maria Møller Christoffersen & Penelope Bjerregaard, Instr.: Sara Hjort Ditlevsen
  • Middagen / Juel Film & Nordisk Film Production, Producer: Ditte Juel, Instr.: Marco Lawson
  • Det ottende sakramente / Tall and Small & Hyæne Film, Producere: Asta Stuhr & Julie Carla Mortensen, Instr.: Jahfar Muataz

Årets kortfilm: Dokumentar

  • En film der måske handler om fremtiden / Den Danske Filmskole, Producer: Mads-August Hertz, Instr.: Josefine Exner
  • Ghosts of Moria / Graversen Film, Producer: Michael Graversen, Instr.: Michael Graversen & Florian Elabdi
  • Organiseret vildskab / Hansen & Pedersen, Producer: Malene Flindt Pedersen, Instr.: Phie Ambo
  • Under havet / New Tales, Producer: Mette Mikkelsen, Instr.: Jannik Splidsboel
  • Vores børnehjem / Plus Pictures, Producer: Mette Mailand, Instr.: Ulla Søe

Årets engelsksprogede film

  • Belfast / Instr.: Kenneth Branagh, Distr.: United International Pictures
  • Licorice Pizza / Instr.: Paul Thomas Anderson, Distr.: SF Studios
  • Moonage Daydream / Instr.: Brett Morgen, Distr. United International Pictures
  • The Lost Daughter / Instr.: Maggie Gyllenhaal, Distr.: SF Studios
  • Triangle of Sadness / Instr.: Ruben Östlund, Distr.: SF Studios

Årets ikke-engelsksprogede film

  • Beautiful Beings / Instr.: Guðmundur Arnar Guðmundsson, Distr.: REEL Pictures
  • Decision to Leave / Instr.: Park Chan-wook, Distr.: Camera Film
  • Drive My Car / Instr.: Ryûsuke Hamaguchi, Distr.: Camera Film
  • Rimini / Instr.: Ulrich Seidl, Distr.: Øst for Paradis
  • Verdens værste menneske / Instr.: Joachim Trier, Distr.: Camera Film

Årets korte tv-serie

  • Bad Bitch / DR UNG, Hovedforfattere: Diêm Camille & Asger Kjær, Producer: Nadja Nørgaard Kristensen, Konceptuerende instr.: Patricia Bbaale Bandak
  • Doggystyle sæson 3 / DR Drama, Hovedforfatter: Anna Emma Haudal, Producer: Rikke Sasja Lassen, Konceptuerende instr.: Anna Emma Haudal
  • Klovn - Senfølger, sæson 9 / Nutmeg Productions ApS, Hovedforfattere: Casper Christensen & Frank Hvam, Producere: Barbara Crone & Jesper Zartov, Konceptuerende instr.: Mikkel Nørgaard & Casper Christensen
  • Orkestret / SAM Productions, Hovedforfatter: Mikkel Munch-Fals, Producer: Sara Namer & Johannes Rothaus Nørregaard, Konceptuerende instr.: Mikkel Munch-Fals
  • Skruk / Apple Tree Productions, Hovedforfattere: Amalie Næsby Fick & Nikolaj Feifer, Producer: Dorthe Riis Lauridsen, Konceptuerende instr.: Amalie Næsby Fick & Nikolaj Feifer

Årets tv-serie

  • Borgen - Riget, magten og æren / SAM Productions ApS, Hovedforfatter: Adam Price, Producer: Stine Meldgaard Madsen, Konceptuerende instr.: Per Fly
  • Carmen Curlers / DR Drama, Hovedforfatter: Mette Heeno, Producer: Stinna Lassen, Konceptuerende instr.: Natasha Arthy
  • Dag & nat / Creative Alliance, Hovedforfatter: Lone Scherfig, Producer: Malene Blenkov, Konceptuerende instr.: Søren Balle
  • Drømmeren - Karen Blixen bliver til / Zentropa, Hovedforfatter: Dunja Gry, Producere: Karoline Leth, Marie Cecilie Gade & Charlotte Hjordt, Konceptuerende instr.: Jeanette Nordahl
  • Riget Exodus / Zentropa, Hovedforfattere: Lars von Trier & Niels Vørsel, Producer: Louise Vesth, Konceptuerende instr.: Lars von Trier

Årets kvindelige hovedrolle - tv-serie

  • Bodil Jørgensen / Riget Exodus
  • Diêm Camille / Bad Bitch
  • Josephine Park / Skruk
  • Maria Rossing / Carmen Curlers
  • Sidse Babett Knudsen / Borgen - Riget, magten og æren

Årets mandlige hovedrolle - tv-serie

  • Frederik Cilius / Orkestret
  • Mikael Persbrandt / Riget Exodus
  • Mikkel Boe Følsgaard / Borgen - Riget, magten og æren
  • Morten Hee Andersen / Carmen Curlers
  • Nicolai Jørgensen / Doggystyle sæson 3

Årets kvindelige birolle - tv-serie

  • Birgitte Hjort Sørensen / Borgen - Riget, magten og æren
  • Emma Sehested Høeg / Orkestret
  • Fanny Leander Bornedal / Carmen Curlers
  • Rosalinde Mynster / Carmen Curlers
  • Tuva Novotny / Riget Exodus

Årets mandlige birolle - tv-serie

  • Afshin Firouzi / Dag & nat
  • Caspar Phillipson / Orkestret
  • Lars Mikkelsen / Riget Exodus
  • Lars Ranthe / Carmen Curlers
  • Nicolai Jørgensen / Carmen Curlers

Del artikel

Læs mere omYoutube

Andre Serier | Nyheder

Mest læste