
Lotte Tegner Freddie: “Det tager al ens tid, og det kan ikke nytte noget”
Den 90-årige journalist fra ‘Verdensdamerne’ elsker Instagram, biografture og britiske krimiserier – og så kan hun ikke fordrage reality-tv.

Den 90-årige journalist fra ‘Verdensdamerne’ elsker Instagram, biografture og britiske krimiserier – og så kan hun ikke fordrage reality-tv.

Den ‘Valdes Jul’-aktuelle skuespiller fortæller om corny julefilm, hvad hun altid græder til, og hvorfor hun takkede nej til ‘Vild med dans’.

Skuespilleren fortæller om sin hemmelige besættelse af Lady Gaga og ‘Bachelor’ – og hvorfor hun ser sig selv i Nemo fra ‘Find Nemo’.

I ‘Skærmtid’ fortæller den 'Optur'-aktuelle skuespiller om bingeaftener, madvideoer på YouTube og den digitale vrede, han godt ved, han selv er en del af.

Den ‘Mors drenge’-aktuelle journalist og vært fortæller om sin forkærlighed for familiehemmeligheder, virkelighedens drama – og de ulækre videoer, han ikke kan lade være med at se.

Skuespilleren og komikeren afslører, hvad han ser i smug, hvorfor han elsker dum humor – og hvorfor han hellere vil have en stjernekikkert end en motorcykel.

Den bogaktuelle forfatter Sara Blædel elsker at læse bøger, lytte til podcasts og ikke mindst at se film og serier. Hun har især et svagt punkt for spanske serier og en helt særlig dansk krimiklassiker. Læs vores interview med hende her.

Hver uge dykker vi ned i en aktuel kulturpersonligheds skærmforbrug. I denne uge bliver vi klogere på, hvad skuespiller Amanda Collin ser og lytter til lige nu.

Hver uge dykker vi ned i en aktuel kulturpersonligheds skærmforbrug. I denne uge bliver vi klogere på, hvad satiriker, tv- og podcast-vært Martin Johannes Larsen ser og lytter til lige nu.

Hver uge dykker vi ned i en aktuel kulturpersonligheds skærmforbrug. I denne uge bliver vi klogere på, hvad skuespiller og manuskriptforfatter Lisbeth Wulff, der er aktuel i dramaserien 'Ungeren', ser og lytter til lige nu.
Hver uge dykker vi ned i en aktuel kulturpersonligheds skærmforbrug. I denne uge bliver vi klogere på, hvad skuespiller, instruktør og satiriker Louise Hylland, der er aktuel i DR-programmet 'Den tid på ugen', ser og lytter til lige nu.

Hver uge dykker vi ned i en aktuel kulturpersonligheds skærmforbrug. I denne uge bliver vi klogere på, hvad skuespiller Anna Lehrmann, der er aktuel i Jonas Risvigs nye film 'Kontra' ser og lytter til lige nu.