Annonce
TV | Guides

Nu er det tid til den endegyldige afsked med ’Downton Abbey’

Af: Nicki Bruun
12. december 2025
'Downton Abbey siger farvel' på DR
'Downton Abbey siger farvel' / Foto: NBC Universal / DR
Annonce

Del artikel

Denne uge er spækket med gode streaming-titler, fra en norsk komedie-nyklassiker over gensyn med ’Downton Abbey’ til fortsættelsen af et overraskende seriehit.

Det er i dag en uge siden, at der opstod et seismisk skift i streamingland. Netflix annoncerede, at man vil købe konkurrenten Warner Bros. Discovery og deriblandt dennes streamingtjeneste HBO Max.

Blækket er endnu ikke tørt på aftalen, som stadig kan gå i alle retninger. De egentlige konsekvenser kommer vi streaming-elskere først til at mærke i løbet af det nye år, og inden vi for alvor siger farvel til 2025, er der igen en stribe imødesete film og serier at kaste sig over denne uge.

Netflix byder som vanligt på mange gode titler, men vores allesammens DR topper ugens liste med hele fire spændende tv-programmer og serier. Der er nok at give sig i kast med, hvis du øjner en tidlig juleferie.

Alt om Taylor Swift

'The End of an Era'
'The End of an Era'
Foto: Disney+

Verdens største popstjerne kan dårligt trække vejret, uden at store dele af klodens befolkning følger med i spænding. Derfor kan man godt forestille sig, at i dag føles som en tidlig juleaften for Taylor Swifts mange fans.

Der er nemlig premiere på både dokumentarserien ’The End of an Era’ og koncertfilmen ’The Eras Tour’. Førstnævnte giver et enestående indblik i musikerens liv bag kulissen, mens hun var i gang med den stort anlagte Eras-turne. Sidstnævnte er optagelser fra netop den afsluttende koncert, hvor man ser hende fyre den af på scenen.

Annonce

Vi får altså lov til at være med både backstage og on stage, når Swift optræder med sangene fra sit seneste album ’The Tortured Poets Department’ og de mange andre enorme hits. Og så er der stjernemøder mellem hende og kolleger som Sabrina Carpenter og Ed Sheeran.

’The End of an Era’ og ’The Eras Tour’ kan ses på Disney+.

Wake Up Dead Man: A Knives Out Mystery

'Wake Up Dead Man: A Knives Out Mystery' på Netflix
Josh O’Connor og Glenn Close i 'Wake Up Dead Man: A Knives Out Mystery'
Foto: Netflix

Mens vi venter på, at der bliver udpeget en ny James Bond, er der ikke meget mere fornøjeligt end at se den seneste James Bond-skuespiller, Daniel Craig, føre sig frem som excentrisk og flamboyant sydstatsprivatdetektiv.

Annonce

I de to foregående ’Knives Out’-film har hans Benoit Blanc med lige dele humor og vid reddet dagen og opklaret et snurrigt krimiplot. Tredje ombæring af Rian Johnsons whodunit-filmserie følger Blancs efterforskning af mordet på en præst i staten New York.

Filmen fik verdenspremiere på Toronto-festivalen i efteråret, og anmelderne var som i de andre film vilde med det farverige persongalleri. Josh O’Connor, Glenn Close og Josh Brolin er bare nogle af de dygtige skuespillere på rollelisten, så der er dømt godt selskab.

Annonce

’Wake Up Dead Man: A Knives Out Mystery’ kan ses på Netflix.

Hjem til jul sæson 3

Ida Elise Broch som Johanne og Oddgeir Thune som Henrik i 'Hjem til jul' sæson 3
Ida Elise Broch som Johanne og Oddgeir Thune som Henrik i 'Hjem til jul' sæson 3
Foto: Netflix

Trods den temmelig anonyme titel er den norske serie ’Hjem til jul’ et drøncharmerende og vindende bekendtskab. Serien om Johannes mange og pinlige kærlighedsforviklinger er ganske enkelt et af de sjoveste og mest vedkommende nordiske indspark i lang tid.

I tredje sæson kæmper Johanne stadig med kærligheden, mens der også er en forfremmelse på arbejdspladsen og en ombygning af køkkenet på plakaten. Midt i al hverdagen bliver man rusket igennem i både følelser og lattermuskler.

Annonce

Læs den femstjernede anmeldelse af den nye sæson her på siden, hvis du stadig er i tvivl, om serien er værd at kaste sig over. Det eneste dårlige at sige om den er, at der med de otte nye afsnit stadig kun er 20 i alt, så der mangler lige fire mere, hvis man skal kunne bruge den som en ægte julekalender.

’Hjem til jul’ sæson 3 kan ses på Netflix.

DR’s store juleshow

'DR's store juleshow'
'DR's store juleshow'
Foto: Eddie Michel / DR

Jul og musik hænger lige så uløseligt sammen som sommer og strandtur. Hvad end du dyrker af traditioner i højtiden, fungerer det hele bare bedre med smukke toner.

Annonce

Skuespilleren Lise Baastrup er vært, når den står på musik og julestemning i DR Koncerthuset med nogle af Danmarks mest kendte musikere som gæster. Malte Ebert, Sissal og Drew Sycamore er bare nogle af deltagerne, som sammen med DR Symfoniorkestret spiller julen ind.

Der bliver lovet masser af sjove overraskelser og musikalske gaver, så det er vel bare om at smøre sangstemmen med aftenkaffe eller måske lidt gløgg og nynne med hjemme i stuen.

’DR’s store juleshow’ kan ses 13. december på DR.

Troldspejlet i sneen

'Troldspejlet i sneen' på DR
'Troldspejlet i sneen'
Foto: Troels Møller / Allan Tonning

Første afsnit af ’Troldspejlet’ blev vist på DR, fire dage inden undertegnede kom til verden i 1989. Jakob Stegelmann har med andre ord underholdt og oplyst flere generationer af børn og barnlige sjæle samt alle midt imellem.

Annonce

Tv-programmet om forskellige slags populærkultur har været igennem en konstant udvikling, men de seneste år vil kritiske tunger nok bemærke, at der snarere har været tale om en afvikling af det kultdyrkede koncept. Det er dog fantastisk, at man stadig kan opleve Stegelmann med hans særlige sans for at blande viden og entusiasme.

I det nyeste afsnit dykker han ned i den falske idyl, der ligger under dynen af sne. Vi skal vist dyrke den uhygge, som vinter og jul også kan forbindes med.

’Troldspejlet i sneen’ kan ses fra 13. december på DRTV.

All Her Fault

Dakota Fanning og Sarah Snook i 'All Her Fault' på SkyShowtime
Dakota Fanning og Sarah Snook i 'All Her Fault'
Foto: SkyShowtime

Det er vel noget nær en forælders værste mareridt. Da Marissa kommer for at hente sønnen Milo efter en legeaftale, aner kvinden i huset ikke, hvad der foregår – hun kender hverken Marissa eller Milo, og dermed starter et kidnapningsmysterium af de større.

Annonce

Sarah Snook er bedst kendt for rollen som søsteren Shiv i HBO-serien ’Succession’, men denne gang spiller hun hovedrollen som desperat mor i et ensemble bestående af dygtige folk som Jake Lacy og Dakota Fanning.

Serien kommer til Danmark med sjældent blandede anmeldelser fra udlandet, hvor den er blevet kaldt alt mellem mesterværk og makværk. Det i sig selv tyder på, at vi har at gøre med en thriller, der på den ene eller anden måde får følelserne i kog.

’All Her Fault’ kan ses fra 15. december på SkyShowtime.

Fallout sæson 2

Walton Goggins i 'Fallout' sæson 2 på Prime Video
Walton Goggins i 'Fallout' sæson 2
Foto: Prime Video

”Perfekt løssluppen seriegalskab”, skrev vores anmelder begejstret, da første sæson af ’Fallout’ havde premiere. Anden sæson blev forsinket på grund af skovbrande i Californien, men nu kan vi endelig vende tilbage til den postapokalyptiske og kaotiske verden fuld af blodig vold og grovkornet humor.

Annonce

Serien, der er baseret på et populært spil af samme navn, foregår i en alternativ verden, hvor forskellige fraktioner slås for at overleve efter en katastrofal atomhændelse mange år forinden. Det univers er blevet realiseret overbevisende ned til mindste detalje og befolket med fascinerende figurer.

Hovedrolleindehaverne Ella Purnell og Walton Goggins får selskab af ingen ringere end ’Alene hjemme’-ikonet Macaulay Culkin som et vanvittigt geni, mens Justin Theroux også indtager en central rolle. Det er bare om at kaste sig ud i vanviddet.

Annonce

’Fallout’ sæson 2 kan ses fra 17. december på Prime Video.

Downton Abbey siger farvel

'Downton Abbey siger farvel' på DR
'Downton Abbey siger farvel'
Foto: NBC Universal / DR

Gennem seks tv-sæsoner og tre film har et stort publikum i løbet af 15 år fulgt med i Crawley-familiens og deres nærmestes gøren og laden. Tidligere i år kom den endegyldige finale i biografen, men savner du ’Downton Abbey’ i dit liv, er dine bønner blevet hørt.

I dokumentaren ’Downton Abbey siger farvel’ fortæller mange af det elskede univers’ stjerner, hvordan det var at medvirke i det verdensomspændende fænomen om herskab og tjenestefolk i et Storbritannien anno fordums tid.

På Londons berømte hotel Savoy deler de anekdoter og hemmeligheder samt hylder skaberen Julian Fellowes og hans populære verden.

’Downton Abbey siger farvel’ kan ses fra 18. december på DRTV.

Emily in Paris sæson 5

Lily Collins som Emily og Eugenio Franceschini som Marcello i 'Emily in Paris' på Netflix
Lily Collins som Emily og Eugenio Franceschini som Marcello i 'Emily in Paris'
Foto: Caroline Dubois / Netflix

At rejse er at leve, sagde danske H.C. Andersen som bekendt, og det mantra har amerikanske Emily Cooper i den grad taget til sig.

Skuespilleren bag hovedpersonen – Lily Collins – bor noget af tiden i København med sin filmskabermand Charlie McDowell, men også i serien kommer hun godt rundt i Europa. I femte sæson af ’Emily in Paris’ skifter Emily nemlig Paris ud med nye eventyr i den italienske hovedstad Rom.

Det er dog øjensynligt ikke et endegyldigt farvel til kærlighedens by, og det er i hvert fald ikke slut med at lede efter kærligheden for Emily, der har adskillige bejlere på bedding. For nu også at slutte med et citat er der dette udødelige fra ’Casablanca’: ”Vi vil altid have Paris.”

’Emily in Paris’ sæson 5 får premiere 18. december på Netflix.

The Assassin

'The Assassin' på DR
'The Assassin'
Foto: DR

Keeley Hawes kan lige nu opleves som Jane Austens søster i den DR-aktuelle miniserie ’Miss Austen’, men den britiske skuespiller er en hyppig gæst på danske fjernsynsskærme i disse dage.

Snart er hun således at finde i hovedrollen som titelfiguren i ’The Assassin’, hvor hun spiller kvinden Julie, der forsøger at lægge livet som lejemorder på hylden. Hun bliver dog indhentet af den farlige fortid, da hendes voksne søn opsøger Julie for at finde ud af, hvem hans far er.

Danske David Dencik – der har spillet forskellige europæiske nationaliteter i mange spionfilm og – serier, ikke mindst ’No Time to Die’ – er også på rollelisten som it-ekspert. Det ligner en medrivende omgang i seks afsnit, så spændingen er sikret op til jul.

’The Assassin’ kan ses fra 18. december på DRTV.

Vil du lytte til Vi Elsker Serier? Så lyt til vores podcast 'Det, vi elsker', hvor vi dykker ned i de største nyheder fra kulturens verden. Du kan lytte til podcasten i din foretrukne podcast-app eller på Spotify:

Annonce

Del artikel

Andre TV | Guides

Annonce