Annonce
Serier | Anmeldelser

Anmeldelse: ’Peacemaker’ er stadig fed, gakket superhelteunderholdning

Af
Claus Nygaard Petersen
21. august 2025
john cena danielle brooks peacemaker sæson 2 anmeldelse
John Cena og Danielle Brooks i 'Peacemaker' sæson 2 / Foto: HBO Max
Annonce

Del artikel

Anden sæson af HBO Max-serien, når ikke helt første sæsons niveau, men er en god fremvisning af John Cenas dramatiske evner.

Peacemaker sæson 2

Streamingtjeneste: HBO Max
Premieredato: 22. august 2025
Genre: Superhelte, drama, komedie, action
Serieskaber: James Gunn
Medvirkende: John Cena, Danielle Brooks, Freddie Stroma, Jennifer Holland, Steve Agee, Robert Patrick, David Denham, Frank Grillo m.fl.
Land: USA
Antal afsnit: 8 (anmeldt på baggrund af de første 5 afsnit)

Efter første sæson af ’Peacemaker’ var der mange spørgsmål angående fremtiden for James Gunns (’Superman’) superhelteserie.

Instruktøren var nu blevet chef for hele Warner Bros.' superheltedivision (DCU) og skulle skabe et helt nyt univers, hvor alle de gamle helte-versioner blev droppet, og nye skuespillere ville tage deres plads.

Annonce

Da Jason Momoa og Ezra Miller dukkede op i det sidste afsnit af første sæson af ’Peacemaker’ som henholdsvis Aquaman og The Flash, var det selvfølgelig også interessant, hvordan Gunn ville løse det.

Svaret viser sig at være mere enkelt end først antaget: James Gunn genindspillede bare scenen med et par skuespillere fra sin ’Superman’-film, som blev optaget samtidig med anden sæson af ’Peacemaker’. Han indsatte de nye karakterer, og puff!, så var det, som om de gamle aldrig havde været der.

Eneste måde at fange ændringen på, er ved at se recappet af første sæson i begyndelsen af anden.

Annonce

Hvor første omgang ’Peacemaker’ var hæsblæsende rock ’n roll-actionkomedie, er anden mere alvorlig.

Selvtægtsbøffen Christopher Smith (John Cena), også kendt som Peacemaker, er efter begivenhederne i første ikke blevet den elskede helt, han så gerne vil være.

jennifer holland john cena peacemaker sæson 2 anmeldelse
Jennifer Holland og John Cena i 'Peacemaker' sæson 2
Foto: HBO Max

Markant toneskift

Fortiden som skruppelløs antihelt, der var villig til at dræbe alle for at skabe fred, er en stor hindring. Læg dertil, at han dræbte soldaten og helten Rick Flag (Joel Kinnaman) tilbage i ’The Suicide Squad’, og at hans far Rick Flag Sr. (Frank Grillo) nu er chef for sikkerhedstjenesten A. R. G. U. S., og vejen til frelse er meget lang for Chris.

Annonce

Derfor virker det meget tillokkende at skippe denne verden og smutte over i et parallelt univers, hvor Peacemaker er en helt, hans ellers afdøde bror Keith er voksen og i live (David Denman), og sammen med deres far, Auggie (Robert Patrick), er de helte.

Så hvad er der egentlig, som holder ham her?

danielle brooks john cena jennifer holland freddie stroma steve agee peacemaker sæson 2 anmeldelse
Danielle Brooks, John Cena, Jennifer Holland, Freddie Stroma og Steve Agee i 'Peacemaker' sæson 2
Foto: HBO Max

Svaret er vennerne Leota Adebayo (Danielle Brooks), John Economos (Steve Agee), Adrian Chase (Freddie Stroma) og måske/måske ikke-kæresten Emilia Harcourt (Jennifer Holland). Det var dem og Peacemaker, der reddede verden fra en rumvæsen-invasion i første sæson, og båndet er stadig stærkt imellem dem.

Annonce

Men holdet er spredt, og især Chris er i vildrede. Fokus er på at få en romance op at køre med Harcourt, men det har ret lange udsigter i denne verden. I den anden virker vejen dertil til gengæld mere ligetil.

Toneskiftet i anden sæson af ’Peacmaker’ er ret markant. Det kulørte og tegneserieagtige har fået en solid dosis gråtoner, dog uden at det bliver tonstung Zach Snyder-dysterhed.

Det er trods alt svært at kvæle alle smil, når du har en sidehistorie om en vanvittig jæger (Michael Rooker), der indædt forsøger at dræbe Chris’ ørn Eagly. En ting, der tager mere form af løssluppen galskab a la Snurre Snup og Elmer Fjot, som afsnittene går. Og ja, så er der også lige en anden Peacemaker i det univers, som Chris gerne vil til – og sådan en situation kan (selvfølgelig) kun løses gennem vold.

michael rooker peacemaker sæson 2 anmeldelse
Michael Rooker i 'Peacemaker' sæson 2
Foto: HBO Max

Særegen kombination af gakket humor og ultravold

Hovedrolleindehaver John Cena får her i anden sæson mulighed for at flekse de mere dramatiske sider af skuespiltalentet. At han har god komedietiming, har vi vidst i flere år gennem diverse serier, film og den amerikanske showsport pro wrestling.

Annonce

Det er en plaget og nedslået Christopher Smith, som den store muskelmand skal gestalte, og det gør han godt. James Gunn, som har skrevet manuskript til alle afsnit i anden sæson, skriver til skuespillerens styrker og holder ham indenfor en ramme, så han ikke bliver sat i situation, hvor han falder igennem.

Og der bliver ikke holdt tilbage med de stunder, hvor Chris er helt nede og ligge på bunden. Adgangen til det andet univers er gennem en multi-dimensionel portal, som han og hans far fik, da de dræbte et rumvæsen.

Annonce

Stedet på den anden side virker på overfladen nærmest som Peacemakers personlige paradis. Alt er præcis, som det skal være. Den kyniske serieseer sidder selvfølgelig med paraderne oppe og venter på, at noget skal gå galt.

jennifer holland peacemaker sæson 2 anmeldelse
Jennifer Holland i 'Peacemaker' sæson 2
Foto: HBO Max

Jennifer Holland er den af de øvrige skuespillere, som får mest skærmtid, udover Cena. Dobbeltrollen som Harcourt i to forskellige universer giver mulighed for at lave to versioner af den samme person. Hun gør det glimrende, men excellerer klart i de situationer, hvor karakteren er mere sammenbidt og forsøger at begrave sine følelser under en hård skal.

Annonce

’Peacemaker’ er stadig fed underholdning, med James Gunss særegne kombination af gakket humor og ultravold. Det er ikke helt så tegneserieagtigt i denne sæson, og derved ryger lidt af charmen. Til gengæld er der masser af drama, og hvis slutningen rammer plet, kan vi komme op på samme niveau som den første.

Vil du lytte til Vi Elsker Serier? Så lyt til vores podcast 'Det, vi elsker', hvor vi en gang om ugen dykker ned i de største nyheder fra kulturens verden. Du kan lytte til podcasten i appen Ally, i Apples podcast-app eller på Spotify:

Annonce

Del artikel

Andre Serier | Anmeldelser

Annonce